גרפיקה באינטרנט

גרפיקה באינטרנט מחפשת לעצב אתרים במטרה למקסם את חווית הגלישה של המשתמשים. ישנם מספר עקרונות בסיס שיכולים לסייע לעיצוב אתרים שיספק לגולשים סביבה נעימה לשהיה ונוחה לתפעול.

גרפיקה באינטרנט צריכה לשים לה את סיפור הבהירות כמטרה מרכזית. עיצוב אתרים חכם יבהיר את הקשר בין החלקים השונים באתר, מה שייך למה, מה שונה ממה וכיצד אלמנטים שונים בעמוד מתקשרים זה עם זה. מרכיב חשוב ביצירת בהירות היא חסכנות. אין טעם להשתמש ביותר טעניקות ממה שצריך בכדי ליצור הבחנה בין מרכיבים (לדוגמא אם נעזה שימוש בטקסט מובלט במטרה להבחין חתיכת טקסט מכל היתר האם באמת יש צורך גם בקו תחתון או פונט אחר?)

לפני שמתחילים לעצב את הממשק הוויסואלי עצמו חשוב להבין את סדר החשיבות של מרכיבים ואלמנטים שונים באתר. בד"כ המרכיבים החשובים ביותר יהיהו זהות האתר/עמוד, קישורים ומתן תוכן או משוב. המרכיבים הללו צרכים לבלוט יותר מהאחרים. ישנם אלמנטים גרפיים אחרים שמטרתם "רכה" יותר אך עדיין חשובה כגון מיתוג, הכוונות מעודנות שנועדו לעזור למשתמש לתפעל ממשק ניווט כלשהו בקלות יחסית. כל אלה הן נקודות להיחסות העולם הגרפיקה באינטרנט וההצלחה טמונה במציאת האיזון הנכון להשגת גל המטרות הללו, כם אם הן לעיתים סותאות זו את זו.

ישנם כלים נוספים ליישומי גרפיקה באינטרנט:

  • ניגודיות – זהו כלי גרפי יעיל במיוחד כיוון שהוא מבפק שליטה בעין הצופה. ניגודיות מושכת את העין ובכדי שהיא תעבוד בצורה הטובה ביותר יש לאזן אזורי ניגודיות עם אזורים בעלי ניגודיות נמוכה.
  • צבעים – גרפיקה באינטרנט מוגבלת לשימוש בסגמת הצבעים האינטרנטית ויש להתשמש בה ברגישות בכדי לעצב אתר כך שיהיה מושך ונעים לצפייה. צבעים יכולים ליצור מקומות "חמים" בעיצוב האתר, כלומר אזורים בולטים יותר וגם אותם יש לאזן עם מקומות "קרים".
  • עושר – עושר במובנים של כרפיקה באינטרנט יכול היווצר ע"י שימוש בצבעים, תבניות, שכבות ויצירת אפקטים של תלת מימד כמו צלליות והדרגות צבע. העין יכולה להתעקב על אזורים עשירים לכן כדאי להתשמש בהם בחוכמה.
  • דינאמיות – התרחשויות מושכות את הצופה, אין זה אומר שהאלמנט צריך להיות בהכרח מואעב מאנימציה, ישנן צורות מסוימות (כמו אלכסונים) או תבניות רקע שיכולות ליצור תחושה של תזוזה.