עיצוב אינטרנט

עיצוב אינטרנט דורש מהמעצב הגרפי לעמוד בקו ישר עם האופנות ברשת כמו גם עם משתנים טכניים שניכפים עליו מעצם השימוש באמצעי טכנולוגי להצגת העיצוב.

עיצוב אינטרנט נועד לספק השתקפות לעסק עבורו נבנה האתר ואת איכות המוצרים/שרותים שהוא מציע. קהל הגולשים לא רק מחפש את המידע שהוא רוצה בצורה הכי מהירה, הוא גם מחפש אותו מהמקור הכי מהימן על כן עיצוב אינטרנט חייב להראות מרצועי ורלוונטי ביותר לתחום. עיצוב חובבני עלול להקרין תדמית חובבנית של העסק אותו הוא מציג ולפגום ביכולתו להראות כבעל סמכות בתחום.

עיצוב אינטרנט מורדני כולל אתר נקי, פשוט ובנוי היטב. בניגוד למדמות שונות בעבר או לטעמם האישי של מעצבי אתרים, הרשת הביא את העיסוק בעיצוב אינטרנט לרמה פונקציונאלית למדי מתוך הנחה שמשתמשי הרשת נכנבים אליה במטרה למצוא מידע ולכן עיצוב אינטרנט טוב הוא כזה שיעזור להם למצוא אותו.

אחד מהדברים הראשונים שיש להבין בנוגע לעיצוב אינטרנט הוא כי האתר יראה במגוון של דפדנים ונכון להיות אין אחידות באופן בו הדפדפנים קוראים את האתר מה שאומר שאותו דף עלול להראות אחרת בדפדפנים שונים וחשוב לוודא שהאתר יראה אותו דבר או כמה שיותר דומה. אלמנט נוסף שיש להביא בחשבון בעיצוב לאינטרנט הוא הטעינה. זו אחת מהבעיות המשמעותיות ביותר שעומדות בפני מעצבי אתרים. זמן טעינה ארוך פוגם בחווית הגלישה וחשוב לשמור אותו מינימאלי ככל האפשר, ישנן דרגים שונות להגיע לתוצאה הזאת – שימוש בתמונות חוזרות כך שלא יצטרכו להיטען מחדש, שמירת התמונות בפורמטים קלים ועוד. עיצוב אינטרנט מיועד למדיום שעובד על מהירות לכן אי אפשר להתעלם מהמגבלה הזאת.

דבר נוסף שיש לתת אליו את הדעת הוא שמירת אחידות, אין דבר שצועק חוסר מקצוענות יותר מאתר שנראה שונה לחלוטין בכל עמוד. מבחינת משתמשי הקצה כל האתר הוא מיקשה אחת ויש להציג אותו בהתאם. מראה אחיד לא רק נותן לגולש להבין איפה הוא נמצא אלא גם יוצר תדמית שתזוהה עם המותג. הצגת מראה לא אחיד לא תאפשר זאת. הדבר תקף לגבי כלל האתר כמו גם לאפשרויות הניווט בו, הניוט חייב להיות אחיד וקל לתיפעול. גם השימוש בפונטים צריך להביא בחשבון את יצירת האחידות, לא בכל מחשב מותקנים כל הפונטים ובמידה ולגולש ספציפי אין את הפונט המופיע בעיצוב המחשב שלו ימיר את הפונט לברירת המחדל, על כן מומלץ מראש להשתמש בפונטים הסטנדרטיים כמו אריאל, ורדנה וטיימס ניו רומן. עוד נדבך בעיצוב אינטרנט שמתייחס לאחידות התצוגה הוא הרזולוציה. רובם המוחץ של האתרים כיום ניבנים בסדר גודל של 768X1024 אך חשוב לזכור כי יש עדיין קהל שמשתמש ברזולוציה של 800x600 או 640x480 (בעיקר בגלל שהם לא יודעים כי באפשרותם לעבור לרזולוציה גבוה יותר) עיצוב אינטנרנט שחורג מהרזולציה של המוגדרת אצל המשתמש תוביף באופן אוטומטי פסי גלילה על כן מומלץ להתייחס בעיצוב הכולל ל- 800x600 ולשמור את הטקסט ברוחב של 640.

הדרך הכי טובה להגיע לעיצוב אינטרנט אופטימלי הוא להמשיך להסתכל סביב, לבחון אתרים אחרים ברשת וללמוד מהם.