עיצוב אתר

המטרה בכל עיצוב אתר היא ליצור אתר מושך, נגיש ומתפקד שישכנע את משתמש הקצה לעשות משהו. עיצוב אתר שכזה דורשת עיצוב גרפי טוב, אופציות ניווט נכונות ופשוטות להבנה ומערך הגיוני. הנקודות הבאות מהוות כללי אצבע לעיצוב אתר:

  • גרפיקה ותמונות
    קהל הגולשים ברשת הוא חבר סבלנות ומחקרים מראים שרוב המשתמשים יצאו מאתר שלוקח לו יותר מ-10 שניות להיטען. לכן בעת עיצוב אתר חשוב לשמור את התמונות כמו גם קבצי גרפיקה אחרים קח שיגיעו למשקל הקטן ביותר מבלי לפגום באיכות התמונה. בנוסף חשוב גם לקבוע תגיות ALT לכל אובייקט וויזואלי כך שגם גולשים שנטרלו את התצוגה הגרפית או כאלה המשתמשים במכשירים ידניים לגלישה יראו מה התמונה מייצגת.
  • מולטימדיה
    קבצי מולטימדיה כוללים סרטוני פלאש, וידאו, קבצי קול ומוזיקת רקע. עיצוב אתרים שמשתמשים בטכנולוגיה זו חייב לזכור לספק לגולש ממשק תפעולי לאותם קבצים (כמו "השתק", הנמכת ווליום וכו') בנוסף רצוי לדאוג לתצוגה טקסטואלית של אותו תוכן מולטימדיה כך שלמשתמש הקצה תהיה גישה למידע הם ללא הפעלת המולטימדיה. גם בקצבים כאלה יד לזכור את חוק 10 השניות בעת עיצוב האתר ורצוי לא לכלול בעיצוב אובייקטים מורכבים מידי שיעברו את טווח הזמן הזה ויובילו לאיבוד משתמשים.
  • ניווט
    עיצוב אתרים חייב להתייחס לתבניות הזרימה של הגולשים בתוך האתר. הניווט בתוך האתר צריך להיות פשוט ואינטואיטיבי. מחקרים מראים כי במידה ומשתמש הקצה לא יכול להגיע למידע שהוא מחפש תוך 3 הקלקות סביר להניח שהוא/היא יעזבו את האתר. בחוגי עיצוב אתרים הנתון הזה נקרא "כלל ה-3". בעת עיצוב אתר יד לדאוג לכך שכל אזור באתר יהיה נגיש תוך מקסימום 3 הקלקות מכל אזור אחר באתר.

כמובן שעיצוב אתרים כורך בתוכו עוד לא מעט פרמטרים כגון שימוש נכון בסכמות צבעים, פונטים קריאים שלא דורשים התקנה מיוחדת, העברת מסר תדמיתי תוך שימוש בעזרים גרפיים ומעל לכל הבנה כמוקה באסתטיקה של האינטרנט אבל שמירה על כללי האצבע המובאים כאן היא התחלה בסיסית ויציבה לעיצוב אתרים עם זרימה טבעית ומקצועית.